مقایسه پارکت و کفپوش لمینت

در چند دهه اخیر، پوشاندن کف منازل با پارکت چوبی یا کفپوش‌های مدرن نظیر لمینت و کفپوش PVC رواج پیدا کرده است و می‌توان آن‌ها را جایگزین متریالی همچون سنگ و سرامیک معرفی کرد. اما از آنجایی که پارکت‌های چوبی و کفپوش لمینت از نظر شکل ظاهری کاملا مشابه یکدیگر هستند و ممکن است برای خریداران کفپوش سوال پیش بیاید که چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ و کدام یک بهتر است؟
بدین ترتیب به منظور سهولت در خرید شما عزیزان به بررسی هریک از آن‌ها به صورت جداگانه و مقایسه آن‌ها خواهیم پرداخت.

پارکت چوبی

پارکت چوبی لایه‌هایی از چوب درختان است که مدت‌های زیادی است به منظور پوشش کف استفاده می‌شود. پارکت چوبی، کفپوش لوکس و گران قیمتی به شمار می‌رود که گرما و زیبایی دلنشینی را به فضا می‌بخشد و بسته به نوع درختی که از آن تهیه می‌شود؛ در انواع مختلفی دسته بندی می‌گردد. در رابطه با این کفپوش‌های چوبی لازم به ذکر است به هنگام تولید، فرآیند خاصی بر روی چوب درخت انجام نمی‌شود و تنها آن را درابعاد کوچکتر برش می‌دهند.

کفپوش لمینت

کفپوش لمینت

کفپوش لمینت از ترکیب چند مواد مختلف تولید می‌شود و به علت شباهت ظاهری که به پارکت چوبی دارد، پارکت لمینت نیز گفته می‌شود. لمینت مستقیما از چوب درختان تهیه نمی‌شود و اگرچه ظاهری با نقش و نگار چوب دارد، اما در واقع از چند لایه چوب فشرده و HDF در لایه میانی ساخته شده است. در رابطه با لمینت و پارکت چوبی لازم به ذکر است که تفاوت اساسی با یکدیگر دارند.

کفپوش‌های مدرن لمینت اگرچه به تازگی وارد بازار شده اند اما با مزایای بسیار و برتری‌هایی که نسبت به پارکت‌های چوبی دارند، بر آن‌ها برتری یافته اند و حتی می‌توان گفت جایگزین پارکت لمینت شده اند.

تفاوت‌های پارکت و کفپوش لمینت در چیست؟

همانطور که گفتیم پارکت چوبی و کفپوش لمینت تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند.

نحوه نصب

اولین و مهم‌ترین موردی که در رابطه با تفاوت این دو کفپوش می‌توان ذکر کرد، نحوه نصب آن‌ها می‌باشد. برای نصب پارکت چوبی از چسب‌های مخصوص استفاده می‌شود و پس از خشک شدن چسب و محکم شدن لایه‌های پارکت، لایه رویی آن را به منظور برق انداختن، سابیده و سپس لاک می‌زنند.لازم به ذکر است که استفاده از چسب‌های مخصوص تا حدودی محدودیت ایجاد می‌کند و کثیف کاری به همراه دارد.

اما در رابطه با نصب پارکت لمینت باید گفت که برخلاف پارکت‌های چوبی نیازی به چسب ندارد و توسط شیارهایی که دور تا دور آن تعبیه شده است و کلیک نام دارد، به صورت نر و مادگی در هم فرو می‌رود و بر روی سطح مورد نظر قرار می‌گیرد. بدین ترتیب عدم نیاز به چسب برای نصب لمینت، امکان اجرای آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون کثیف کاری فراهم می‌کند؛ بطوریکه سطح زیرین آن هیچ آسیبی نمی‌بیند.

همچنین لازم به ذکر است که کفپوش‌های لمینت را می‌توان جمع و مجددا در محل دیگری نصب کرد که این گزینه برای مستاجران بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.

نصب پارکت و لمینت

مورد دیگری که در رابطه با لمینت قابل ذکر است، استفاده از فوم برای زیرسازی سطح مورد نظر می‌باشد که به نوعی به عنوان عایق حرارتی و عایق صوتی عمل می‌کند.

مقاومت در برابر رطوبت

پارکت‌های چوبی از جهتی که از چوب خالص تهیه می‌شوند، بدیهی است که نسبت به رطوبت حساس باشند و در صورت خیس شدن ورم می‌کنند و آسیب می‌بینند. لذا باید گفت که این دسته از کفپوش‌ها گزینه مناسبی برای محیط‌های مرطوب همچون آشپزخانه و سرویس بهداشتی نیستند.

در حالیکه در مقابل پارکت چوبی کفپوش لمینت قرار دارد که به واسطه لایه رویی، نسبت به رطوبت مقاومت بیشتری دارد و کمتر آسیب می‎‌بیند.

مقاوم در برابر خط و خش و ضربه

از آنجایی که برای تولید پارکت‌های چوبی فرآیند خاصی بر روی آن انجام نمی‌شود و مستقیما از چوب درختان تهیه می‌شوند لذا بدیهی است که در برابر ضربه و خط و خش مقاومت چندانی ندارند و آسیب می‌بینند در حالیکه در مقابل آن‌ها کفپوش‌های لمینت قرار دارند که مقاومت بیشتری در برابر اجسام نوک تیز دارند و کمتر آسیب می‌بینند.

لذا کفپوش لمینت برای فضاهایی که احتمال ضرب خوردگی در آن‌ها بیشتر است و یا خانواده‌هایی که کوک دارند؛ بهترین گزینه است.

دوام و طول عمر

دوام و طول عمر پارکت چوبی

درصورتی که از پارکت‌های چوبی به خوبی محافظت شود، عمری در حدود 40 الی 80 سال دارند و نقش نگار آن‌ها به مرور زمان تغییر نمی‌کند؛ درحالیکه برای کفپوش لمینت می‌توان عمر مفیدی در حدود 10 سال در نظر گرفت.

تعویض و جا به جایی

از دیگر مواردی که می‌توان به عنوان برتری لمینت بر پارکت ذکر کرد، قابلیت تعویض و جا به جایی آن‌ است که در صورتی که آسیب ببیند؛ به راحتی می‌توان آن را تعویض کرد. زیرا لمینت‌ها به صورت تایل‌هایی جداگانه تولید و نصب می‌شوند که در صورت آسیب دیدن می‌توان تنها قسمت مورد نظر را تعویض و یا ترمیم کرد.

همچنین لمینت‌ها با توجه به روش خاصی که در نصب دارند به راحتی جمع آوری و در محل دیگری نصب می‌شوند؛ درحالیکه پارکت‌های چوبی هیچ یک از این ویژگی‌ها را ندارند.

تنوع در طرح و رنگ و زیبایی

در رابطه با تنوع در طرح و رنگ این دو کفپوش باید گفت که لمینت‌ها تنوع رنگی و طرحی بیشتری دارند اما پارکت‌ها از نظر طبیعی بودن حس بهتر و زیباتری را القا می‌کنند.

دوست دار محیط زیست

برای تولید لمینت از رزین و فشار استفاده می‌شود لذا بدیهی است که به زمان بیشتری برای تجزیه شدن نیاز داشته باشد اما به پارکت‌های چوبی هیچگونه موادی اضافه نشده است و به راحتی به طبیعت باز می‌گردند.

نظافت و نگهداری

نظافت و نگهداری کفپوش لمینت در مقایسه با پارکت چوبی بیشتر است زیرا مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد و به آسانی با پارچه‌ای مرطوب و یا تی تمیز می‌شود. اما پارکت چوبی را نمی‌توان با این روش تمیز کرد، زیرا مقاومت لازم در برابر رطوبت را ندارد و ورم می‌‎کند.

قیمت

قیمت نیز یکی دیگر از مواردی است که در رابطه با تفاوت میان کفپوش لمینت و پارکت چوبی می‌توان بررسی کرد. همانطور که در ابتدا گفتیم، پارکت به عنوان کفپوشی لوکس و گران قیمت به شمار می‌رود که اختلاف قیمت بسیاری با لمینت دارد. همچنین لمینت را می‌توان به عنوان کفپوشی مناسب و مقرون به صرفه معرفی کرد.

کلام پایانی

باتوجه به موارد ذکر شده شما می‌توانید کفپوشی متناسب با سلیقه، نیاز و بودجه خود تهیه کنید که هریک از این کفپوش‌ها ویژگی‌ها و مزایای مخصوص به خود را دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان دکورکن تماس حاصل فرمایید.

مطالب مشابه

 • کفپوش اتاق کودککفپوش اتاق کودک یکی از حساس ترین نوع کفپوش ها که باید علاوه بر مقاومت بسیار بالا در برابر اجسام سبک و […]
 • کاغذ دیواری اتاق خوابکاغذ دیواری اتاق خواب کاغذ دیواری دارای رنگ بندی و طرح های مختلفی است ، استفاده از کاغذ دیواری در فضای اتاق […]
 • موکت پشمیموکت پشمی موکت های پشمی یکی از انواع پر مصرف و تقاضای موکت ها در بازار می‌باشند دلیل محبوبیت موکت […]
 • انواع پارکت چوبیانواع پارکت چوبی چوب همواره در زندگی بشر کاربرد گسترده‌ای داشته است و زیبایی دلنشینی که به فضا می‌بخشد بر […]
 • کفپوش pvcکفپوش pvc کفپوش دارای انواع مختلفی هستند یکی از آن ها کفپوش پی‌وی‌سی است این محصول به دلیل داشتن […]
 • کاغذ دیواری اتاق کودککاغذ دیواری اتاق کودک کاغذ دیواری های اتاق کودک نوع خاصی از انواع کاغذ دیواری است تفاوت آن با دیگر دیوارپوش ها […]
 • جدا کردن کاغذ دیواریجدا کردن کاغذ دیواری کاغذ دیواری یکی از متریال اصلی در طراحی و دیزاین یک محیط به شما می‌رود استفاده از چسب […]
 • پارکت لمینت رولکسپارکت لمینت رولکس پارکت لمینت رولکس یکی از باکیفیت ترین پارکت ها در بازار داخل ایران است که به دلیل داشتن […]
 • تفاوت پارکت ایرانی و خارجیتفاوت پارکت ایرانی و خارجی انواع پارکت در برندهای ایرانی و خارجی در کشورمان عرضه می‌شوند که هریک ویژگی‌ها و […]
 • انواع کاغذ دیواریانواع کاغذ دیواری کاغذ دیواری دارای انواع مختلفی می‌باشد در این مقاله سعی کردیم تا انواع مختلف آن را به […]
 • نصب کاغذ دیوارینصب کاغذ دیواری نصب کاغذ دیواری یکی از فرایند های بسیار دشوار است ، داشتن یک مهندس و کارگر خبره در زمینه […]
 • موکت پرز بلندموکت پرز بلند کفپوش موکت پرز بلند یکی از انواع موکت در ایران است ، از آنجا که مصرف موکت و امثال آن در […]