روش اندازه گیری متراژ کاغذ دیواری


خرید کاغذ دیواری مشکلات خاص خود را دارد. اولین سوالاتی که ذهن خریدار کاغذ دیواری کلنجار می‌رود این است که :

 • آیا اصلا کاغذ دیواری محیط خانه من را زیبا می کند؟
 • از چه رنگ و طرحی برای کاغذ دیواری استفاده کنم تا خانه ام را زیباتر جلوه دهم؟
 • بعد از نتیجه گیری اینکه از کاغذ دیواری استفاده کنید یا خیر تازه سوالات بعدی پیش روی شما قرار می گیرد؟
 • از فروشگاه کاغذ بخرم یا از سایت های اینترنتی؟
 • به چه میزان کاغذ دیواری برای خانه نیاز دارم و هزینه این میزان کاغذ دیواری چقدر می شود؟

در واقع سر زدن به صورت حضوری در فروشگاه های کاغذ دیواری و استعلام قیمت کاغذ دیواری ومیزان آنها، شما را سردرگم خواهد کرد چرا که هر فروشنده ای جنس خود را تبلیغ می کند و با ترفندهای خود سعی می کند شما را به سمت خودش جلب کند.

اندازه گیری کاغذ دیواری

به عنوان مثال به شما یک طرح کاغذ دیواری زیبا نشان می دهد و می گوید این کاغذ دیواری رولی 150 هزار تومان می باشد. شما پیش خود می گویید مغازه قبلی که سر زدم یک کاغذ دیواری زشت تر و بی کیفیت تر به من نشان داد و گفت رولی 250 هزار تومان! پس چطور ممکن است؟

این دقیقا همان‌جا است که شما در دام آن مغازه دار افتاده اید. در ظاهر کاغذ دیواری 150 هزار تومانی قیمت پایینتری دارد ولی اندازه رول این کاغذدیواری بسیار کوچکتر از آن کاغذ دیواری 250 هزار تومانی می باشد و این را شما زمانی می‌فهمید که بخشی از پول را به عنوان بیعانه داده اید و ناچارید مابقی هزینه را هم بپردازید تا سالن شما به صورت کامل کاغذ دیواری شود.

در واقع حق طبیعی شماست که قبل از اقدام به خرید کاغذ دیواری، متوجه شوید به چه میزان کاغذ دیواری یا به اصطلاح چند رول نیاز دارید. ما در این مقاله مرحله به مرحله به شما توضیح می دهیم که به وسیله یک متر و با یک حساب و کتاب ساده بتوانید ابعاد خانه و روش اندازه گیری متراژ کاغذ دیواری را بیاموزید.

مرحله اول اندازه گیری ابعاد دیوارهای خانه

اندازه گیری کاغذ دیواری

شما در اولین گام باید با استفاده از یک متر ابعاد دیوارها را اندازه بگیرید. ابتدا ارتفاع دیوارها را از کف تا سقف اندازه بگیرید. اگر تمام خانه ارتفاع یکسانی دارد دیگر نیاز به اندازه گیری تمام اتاق ها نمی باشد و یکبار اندازه گیری کافی است. سپس طول دیوارها را اندازه گیری کنید. دقت کنید که مکان هایی که درب و پنجره دارد را از این متراژ کم کنید.

شما با اندازه گیری این موارد در حال حاضر یک مستطیل دارید که حال باید کاغذ دیواری را درون مساحت این مستطیل قرار دهید تا متوجه شوید چند رول کاغذ دیواری نیاز دارید؟

مرحله دوم انتخاب طرح کاغذ دیواری و پرسیدن اندازه هر رول

در گام دوم شما باید نگاهی به طرح های کاغذ دیواری ها در مغازه ها یا سایت ها بیاندازید و پس از انتخاب شکل کاغذ دیواری مورد نظرتان ابعاد هر رول را بپرسید. کاغذ دیواری ها در بازار معمولا 3 اندازه استاندارد دارند و معمولا سایز آن ها یکی از این ابعاد می باشد.

3 سایز استاندارد هر رول کاغذ دیواری

 1. عرض 53 سانتیمتر در طول 10 متر که در واقع 5 متر مربع را پوشش می دهند.
 2. عرض 70 سانتیمتر در طول 10 متر که در واقع 7 متر مربع را پوشش می دهند.
 3. عرض 106 سانتیمتر در طول 15.6 متر که در کل 16.5 متر مربع را می پوشانند.
  با توجه به این 3 اندازه متفاوت که گفته شد اگر از فروشنده عبارت کاغذ دیواری 5 متری را شنیدید منظورش همان گزینه اولی می باشد. همینطور اگر اصطلاح کاغذ دیواری 7 متری یا 16.5 متری را شنیدید منظورش به ترتیب گزینه های دوم و سوم می باشد.
  علاوه بر سه اندازه استاندارد که در بالا ذکر شد اندازه های دیگری نیز در بازار پیدا می شود که عرف نیست و معمولا در همین 3 ابعاد خلاصه می شوند.
اندازه گیری کاغذ دیواری

مرحله سوم: محاسبه تعداد رول های مورد نیاز برای منزل

شما در مرحله بعد با توجه به کاغذ دیواری انتخابیتان با یک محاسبه کوچک بفهمید که به چه تعداد رول از همان کاغذ دیواری برای سطح دیوار خانه تان نیاز دارید.

 1. اگر کاغذ دیواری انتخابی شما عرض 53 سانتیمتری بود باید طول دیوار را که قبلا اندازه گرفته اید را تقسیم بر عدد 1.5 کنید تا تعداد رول های مورد نیاز را بدست آورید.
 2. اگر کاغذ دیواری انتخابی شما عرض 70 سانتی‌متری بود باید طول دیوار را تقسیم بر عدد 2.1 کنید تا تعداد رول های مورد نیاز را بدست آورید.
 3. و همینطور اگر کاغذ دیواری عرض 106 سانتی‌متر داشت، طول دیوار را تقسیم بر 5.3 کنید.
  دقت کنید که پس از تقسیم کردن اگر عدد اعشاری بدست آمد، باید آن عدد را رو به بالا رند کنید تا تعداد رول های مورد نیاز بدست آید.
  یک مثال ساده برای شما می زنیم تا کاملا متوجه شوید:
  فرض کنید کل دیوار سالن پذیرایی خانه تان را که می‌خواهید کاغذ دیواری کنید اندازه گرفته اید و مجموع طول دیوارها 16 متر شده است. حال یک کاغذ دیواری انتخاب کرده اید که عرض 70 سانتیمتری است. شما باید 16 را بر عدد 2.1 تقسیم کنید که عدد 7.61 بدست می آید که اگر عدد 7.61 را رو به بالا گرد کنید عدد 8 بدست می آید که تعداد رول های مورد نیاز شما می باشد.
اندازه گیری کاغذ دیواری

مرحله چهارم: محاسبه قیمت تمام شده برای کاغذ دیواری کل خانه

در مرحله نهائی هم شما می توانید قیمت هر رول از کاغذ دیواری انتخابیتان را در تعداد رول های مورد نیاز خانه ضرب کنید تا قیمت کل را بدست آورید. البته این را در نظر بگیرید که هزینه نصب کاغذ دیواری هم جدا حساب می گردد.

مطالب مشابه